Ogłoszenia i komunikaty
- Szczegóły
Przemoc jest przestępstwem! Jeśli ktoś z Twoich bliskich popycha Cię, szarpie, uderza bądź policzkuje, niszczy Twoją własność lub ją sprzedaje bez Twojej zgody, zabiera Ci pieniądze lub każe Ci o nie prosić, kontroluje Twoje wydatki, grozi śmiercią lub zranieniem Tobie lub Twoim bliskim, ogranicza Twoje kontakty z rodziną i bliskimi, nie pozwala Ci podjąć pracy, zmusza Cię do robienia rzeczy, które Cię poniżają, obrzuca Cię wyzwiskami, wmawia Ci że do niczego się nie nadajesz, ośmiesza Cię i krytykuje, nakłania Cię do kontaktów seksualnych wbrew Twojej woli, nagrywa Cię lub fotografuje bez Twojej zgody, publikuje w Internecie bądź rozsyła telefonicznie zdjęcia, filmy, teksty, które Cię obrażają lub ośmieszają, zmusza Cię do picia alkoholu lub zażywania narkotyków, dopalaczy, środków odurzających, leków lub środków psychotropowych, jeśli jesteś osobą zależną z powodu choroby, niepełnosprawności bądź wieku, a osoba za Ciebie odpowiedzialna nie zaspakaja Twoich podstawowych potrzeb biologicznych, psychicznych i bytowych poprzez zaniedbanie prawdopodobnie oznacza, że jesteś osobą doznającą przemocy domowej.
Pamiętaj !!!
Prawo zabrania stosowania przemocy i krzywdzenia swoich bliskich. Jeżeli Ty, ktoś z Twoich bliskich, sąsiadów lub znajomych jest ofiarą przemocy ze strony osoby najbliższej, nie wstydź się prosić o pomoc. Prawo stoi po Twojej stronie!
- Szczegóły
PROJEKT SOCJALNY pt:”Podnoszenie kompetencji rodzicielskich i wychowawczych dla rodziców”. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Jordanowie realizuje projekt współfinansowany z budżetu Wojewody Małopolskiego w ramach wsparcia finansowego zadań i programów realizacji zadań pomocy społecznej. Projekt ten realizowany jest w okresie od września 2023 r. do grudnia 2023 r. i skierowany jest do rodziców z terenu Miasta Jordanowa. Celem projektu jest poprawa umiejętności rodzicielskich i wychowawczych u osób korzystających z różnych form pomocy tutejszego Ośrodka, oraz zwiększenie poczucia własnej wartości poprzez kreowanie własnego wizerunku, osiąganie i dążenie do celów lepszego życia. Ww cele zostaną zrealizowane poprzez warsztaty z trenerem specjalistą oraz kosmetyczką. Zajęcia odbywają się w siedzibie Miejskiego Ośrodka Kultury w Jordanowie ul. Rynek 2. Rodzicom zostały stworzone możliwości poznania skutecznych metod radzenia sobie z problemami opiekuńczo – wychowawczymi, otrzymują praktyczne wskazówki jak pracować z dzieckiem i budować pozytywne wzajemne relacje. Projekt stwarza poczucie odpowiedzialności oraz powoduje, że rodzice sami są skuteczni wychowawczo w stosunku do swoich dzieci, oraz wykorzystują swój potencjał w rozwiązywaniu problemów swojej rodziny. |
Projekt socjalny: „Podnoszenie kompetencji rodzicielskich i wychowawczych dla rodziców”
współfinansowany z budżetu Wojewody Małopolskiego
w ramach wsparcia finansowego zadań i programów realizacji zadań pomocy społecznej
- Szczegóły
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Jordanowie planuje przystąpić do programu „Opieka wytchnieniowa” - edycja 2024 realizowanego w ramach programu resortowego Ministra Rodziny i Polityki Społecznej, finansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego.
- Szczegóły
Informacja o zmianach w zasadach dotyczących uprawnień do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Jordanowie działając na podstawie art. 63 ust. 16 ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym informuje o zmianach w zasadach dotyczących uprawnień do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego i zasiłku dla opiekuna.
Ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym (tj. Dz. U. z 2023 r. poz. 1429) od 1 stycznia 2024 r. zmienia dotychczasowy system świadczeń dla osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów poprzez:
– wprowadzenie do systemu prawnego nowego świadczenia – świadczenia wspierającego kierowanego bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnością w wieku od ukończenia 18 r. życia,
– zmiany w warunkach przyznawania funkcjonującego obecnie świadczenia pielęgnacyjnego,
– likwidację specjalnego zasiłku opiekuńczego.
Po wejściu w życia ustawy z 7 lipca br. o świadczeniu wspierającym rodziny będą miały wybór – albo będą mogły pozostać przy dotychczasowym świadczeniu, albo opiekun z niego zrezygnuje i wtedy znajdująca się pod jego opieką osoba niepełnosprawna (o ile jest dorosła) będzie mogła ubiegać się o przyznanie świadczenia wspierającego.
W przypadku gdy osoba pobierająca świadczenie pielęgnacyjne która sprawuje opiekę nad dzieckiem w wieku do ukończenia 18. roku życia i która będzie chciała po 31 grudnia 2023 r. otrzymać świadczenie pielęgnacyjne na nowych zasadach (czyli z możliwością podejmowania zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej bez ograniczeń) musi po tej dacie zrezygnować z pobierania świadczenia pielęgnacyjnego na podstawie starych przepisów i złożyć wniosek o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego na podstawie nowych przepisów.